Průběh realizace
V rámci projektu probíhá pět klíčových aktivit:
- Výzkumné aktivity vědeckého týmu předních odborníků. V rámci této aktivity budou probíhat pokusy, měření, vyhodnocování získaných dat a dalších informací, zpracování do podoby publikací a prezentací výsledků, sdílení znalostí se studenty doktorských studijních programů apod.
- Dobudování výzkumné infrastruktury. Tato aktivita zahrnuje přestavbu nevyužívaných prostor ve vědecká pracoviště a doplnění přístrojového vybavení.
- Rozvoj výzkumných kapacit prostřednictvím podpory výzkumného týmu složeného z českých i zahraničních excelentních výzkumných pracovníků a talentovaných mladých výzkumníků a technických pracovníků.
- Rozvoj mezinárodní spolupráce. V přímé vazbě na projekt budou rozvíjeny spolupráce se zahraničními výzkumnými institucemi a budou navazována nová partnerství.
- Řízení projektu, které bude zahrnovat administrativu projektu a činnosti související s vedením projektu dle pravidel OP VVV.
Důvody realizace
Výzkumným problémem navrhovaného projektu je řešení nedostatku vhodných prostředků k léčbě závažných infekcí působenými parazity. Používané léky jsou mnohdy toxické či obtížně aplikovatelné a proti řadě z nich došlo ke vzniku rezistence, přičemž neexistuje alternativní léčba. Organizačně-ekonomické problémy, které projekt řeší, zahrnují typické nedostatky výzkumu v ČR. Jedná se o roztříštěnost výzkumných aktivit, absenci některých důležitých moderních přístrojů, nedostatečnou komunikaci mezi základním výzkumem a aplikační sférou, a omezené zapojení do mezinárodních projektů a spoluprací.
Výstupy projektu
Hlavním výstupem výzkumného programu je získání nových originálních výsledků na vysoké mezinárodní úrovni orientované na odhalení virulenčních faktorů významných parazitů člověka a hospodářských zvířat a zjištění jejich potenciálu pro vývoj nových terapeutických a diagnostických postupů. Dojde též k propojení úsilí parazitologických týmů Univerzity Karlovy (BIOCEV, katedra parazitologie), Biologického centra Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Ostravské univerzity, a vytvoření týmu s dostatečnou koncentrací výzkumných kapacit v rámci jednoho projektu s kvalitní materiálně-technickou infrastrukturou a zkušeným projektovým řízením. K dílčím výstupům projektu se řadí doplnění chybějících špičkových přístrojů a vybavení žadatele a partnerů, dobudování výzkumné infrastruktury na PřF UK a vybudování nové laboratoře zaměřené na rané fáze evaluace antiparazitárních cílů (Drug Discovery); posílení spolupráce s předními zahraničními institucemi; posílení účasti v mezinárodních výzkumných projektech a grantových soutěžích; a zapojení předních zahraničních výzkumníků do výzkumného týmu.