EU proti emisím a plastovým výrobkům

21.01.2019

Evropská unie učinila důležité kroky v oblasti snížení emisí a zákazu plastových výrobků.

Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se dohodli na finální podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití! Cílem je ochrana životního prostředí. Evropská komise očekává, že do roku 2030 dojde díky zákazu k odvrácení ekologických škod v hodnotě 566 mld. Kč. Spotřebitelé by měli ušetřit až 167 mld. Kč.

Konečná podoba návrhu na zákaz plastových brček, nádobí, tyčinek do uší a dalších plastových výrobků na jedno použití musí být ještě schválen Evropským parlamentem a členskými státy. V platnost by měl vstoupit v roce 2021. Plánovaná opatření budou mít vliv nejen na běžný život většiny obyvatel Evropské unie, ale i na samotný umělohmotný průmysl. Jedná se o sektor, který v roce 2015 zaměstnával 1,5 mil. lidí a jeho tržby dosahovaly necelých 9 bilionu korun (asi 340 mld. Eur).

Některé členské státy EU vzaly boj s plastem do vlastních rukou a jsou již o pár kroků napřed. Příkladem je Itálie, kde od nového roku platí zákon, podle kterého musejí být tyčinky vyrobeny jen z biologicky odbouratelných materiálů. V Itálii zároveň již od minulého roku platí zákaz používání klasických plastových sáčků v obchodech. V obchodech mohou být využívány pouze recyklovatelné plastové sáčky na ovoce zeleninu, maso a ryby. Další omezení týkající se například prodeje plastového nádobí a podobných jednorázových výrobku bude následovat v příštím roce.

Zajímá vás, kolik se v EU vyprodukuje plastu a jaké množství se recykluje? Podívejte se na zajímavou infografiku.  

Evropská unie dosáhla kompromisu i v otázce snížení emisí oxidu uhličitého u aut. Do roku 2030 bude nutné snížit škodlivé emise v případně osobních automobilů o 37,5 % a v případně užitkových vozů o 31 %. Za základ k výpočtu snížení emisí se považuje rok 2021. Evropské sdružení výrobců automobilů nicméně v prohlášení vyslovilo vážné pochybnosti nad závazkem. Ten by totiž mohl mít výrazný dopad na pracovní místa v automobilovém průmyslu.

Zavádění inovativních technologií v oblasti uhlíkové dopravy či výrobě energie z obnovitelných zdrojů se věnuje výzva Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Nízkouhlíkové technologie. Příjem žádostí u všech podporovaných aktivit již je zahájen. Díky výzvě můžete získat dotaci na pořízení elektromobilu či nabíjecích stanic, na implementaci technologie na úpravu bioplynu na biometan nebo například na zavádění inovativních technologií k získávání druhotných surovin.

Co můžete získat?

  • Až 75 % ZV na pořízení elektromobilu či nabíjecích stanic s možností doplnění o baterii pro elektromobily v rámci podnikatelského areálu pro vlastní potřebu – více zde.

  • Až 80 % ZV na inovativní projekty na zavádění technologií akumulace energie – více zde.

  • Až 45 % ZV na zavádění inovativních technologií k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití v průmyslové výrobě. Může se jednat například o použitý papír, sklo, kovy nebo textil – více zde.

  • Dotaci až 500 tis. Kč na implementaci technologie na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě – více zde.


Měli byste zájem o dotaci z této oblasti? Chtěli byste získat bližší informace? Neváhejte se obrátit na naše dotační experty. 

Odesílání...