Dotace pro podniky a výzkumné organizace až 70 % na projekty zabývající se vývojem a aplikací standardů 5. generace a vyšších (5G).
Uzavřeno
Z dotačního titulu lze financovat:
V Podprogramu 1 budou podpořeny projekty zabývající se vývojem a aplikací standardů 5. generace a vyšších (5G):
u podniků, které již mají zkušenosti s realizací výzkumu a vývoje vlastními kapacitami (skrze stabilizaci a další rozvoj jejich výzkumných oddělení);
u podniků, které mají zkušenost s nákupem VaV služeb od výzkumných organizací, ale zatím nerozvinuly vlastní VaV činnost
Uchazeči si musí vybrat jeden hlavní a nejvýše dva vedlejší cíle Národních priorit orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (NPOV) vybraných pro 8. veřejnou soutěž programu TREND, k jejichž naplnění nejvíce přispěje úspěšné vyřešení projektu.
Projekt se musí hlásit min. k 1 oblasti klíčových technologií (KETs):
Pokročilé materiály a nanotechnologie
Pokročilé výrobní technologie
Biotechnologie
Fotonika a mikro-/nanoelektronika
Umělá inteligence
Digitální bezpečnost a propojenost
Projekt se dále může přihlásit k některé z domén výzkumné a inovační specializace.
Každý projekt musí odůvodněně předpokládat dosažení alespoň 1 z následujících druhů výsledků:
F – užitný vzor, průmyslový vzor
G – prototyp, funkční vzorek
R – software
Z – poloprovoz, ověřená technologie
P – patent (vzhledem k jeho specifičnosti však nesmí být jediným předpokládaným druhem výsledku a bude akceptován jen v kombinaci s jedním z výše uvedených výsledků)
N – metodika (NmetS, NmetC, NmetA) (vzhledem k jeho specifičnosti však nesmí být jediným předpokládaným druhem výsledku a bude akceptován jen v kombinaci s jedním z výše uvedených výsledků mimo patent)
O – ostatní výsledky (pouze v kombinaci s některým z výsledků F, G, R, Z viz výše)
Mezi způsobilé výdaje se řadí:
osobní náklady
náklady na subdodávky
ostatní přímé náklady
náklady na ochranu práv duševního vlastnictví
další provozní náklady vzniklé v přímé souvislosti s řešením projektu, kterými jsou materiál, služby a drobný hmotný a nehmotný majetek
náklady na opravy a údržbu hmotného a nehmotného majetku využívaného při řešení projektu, a to ve výši odpovídající délce období a podílu užití majetku pro projekt
část ročních odpisů dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku ve výši odpovídající délce období a podílu skutečného užití tohoto majetku pro řešení projektu
cestovní náklady vzniklé v přímé souvislosti s řešením projektu
nepřímé náklady (flat rate do výše 20 % ze součtu skutečně vykázaných osobních nákladů a ostatních přímých nákladů příjemce v příslušném roce)
Detailní přehled oprávněných žadatelů:
podniky – právnické i fyzické osoby podnikající, které dle přílohy 1 nařízení komise vykonávají hospodářskou činnost a které řeší projekt samostatně, anebo řeší projekt ve spolupráci s výzkumnou organizací (formou kolaborativního výzkumu) a prokáží schopnost projekt spolufinancovat z ostatních zdrojů.
výzkumné organizace, které řeší projekt ve spolupráci s dalšími účastníky a prokáží schopnost projekt spolufinancovat z ostatních zdrojů.
subjekty v projektu musí prokázat svou způsobilost k řešení projektu podle §18 zákona č. 130/2002 Sb. (zejména musí mít odborné předpoklady k řešení projektu a příslušné oprávnění k činnosti pro oblast výzkumu a vývoje)