3D tisk: Jeho potenciál a financování

21. 4. 2020

Současná situace poukázala na potenciál 3D tisku. Jaké jsou jeho výhody a jaké nástroje lze využít na jeho financování?

3D tisk: Jeho potenciál a financování

O výhodách průmyslových systémů 3D tisku jsme se mohli v minulých dnech přesvědčit v podstatě na vlastní oči. Jak popsal Ondřej Štefek ze spřátelené společnosti 3Dees, hlavní výhodu 3D tisku lze najít ve vývoj nových produktů a především v jejich rychlém zavádění na trh. Na jednom zařízení lze vyvíjet a zároveň vyrábět finální díly s výbornými mechanickými vlastnostmi a chemickou odolností. Výrobce si může kvalitu dílů nechávat rychle ověřovat u zdravotníků, reflektuje obratem jejich komentáře, provádí nutné změny v designu a díly hned nechává vyrobit.

Celý článek o 3D tisku a jeho potenciálu si můžete přečíst zde.

Proč 3D technologie?

3D tisk snižuje náklady při náběhu výroby tradičními postupy včetně vstřikování. Zároveň:

  • často potřebujete rychle začít vyrábět a nemůžete čekat na výrobu formy,
  • chcete měnit design výrobků a forma se vám při nižších sériích nevyplatí,
  • složité díly jsou velmi nákladné nebo je obráběním a vstřikováním nevyrobíte.

Jak financovat 3D technologie?

Aktuálně se nabízí využití výzvy Technologie COVID-19, jejímž prostřednictvím lze financovat pořízení nových technologických zařízení a vybavení, která budou sloužit pro produkci materiálů, technologií a produktů z oblasti zdravotnických prostředků a prostředků osobní ochrany nebo likvidace infekčního odpadu pro přímý boj proti dalšímu šíření koronavirové infekce. Příjem žádostí startuje 27. dubna 2020. Více o výzvě najdete zde.

Využijte program podpory Inovace, který se zaměřuje na produktové, procesní, organizační a marketingové inovace. Způsobilými výdaji mohou být například stavby, technologie nebo software a data. Vyhlášení výzvy je plánováno na konec září 2020.

Dotaci na realizaci průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje bude možné získat díky výzvě programu Aplikace. Hlavními způsobilými výdaji jsou mzdové náklady a vyhlášení nové výzvy je plánováno na začátek září 2020.

Využít můžete také program podpory Potenciál, který umožňuje nákup výzkumného vybavení nutného pro založení či rozvoj centra průmyslového výzkumu. Vyhlášení výzvy v tomto programu je plánováno na září 2020.


Měli byste zájem získat dotaci? Zajímají Vás bližší informace? Neváhejte se obrátit na naše dotační experty, kteří Vám rádi poradí.

Kontakt

Neplatný vstupNeplatný vstupNeplatný vstupNeplatný vstup