3D tisk: Jeho potenciál a financování

21.04.2020

Současná situace poukázala na potenciál 3D tisku. Jaké jsou jeho výhody a jaké nástroje lze využít na jeho financování?

O výhodách průmyslových systémů 3D tisku jsme se mohli v minulých dnech přesvědčit v podstatě na vlastní oči. Jak popsal Ondřej Štefek ze spřátelené společnosti 3Dees, hlavní výhodu 3D tisku lze najít ve vývoj nových produktů a především v jejich rychlém zavádění na trh. Na jednom zařízení lze vyvíjet a zároveň vyrábět finální díly s výbornými mechanickými vlastnostmi a chemickou odolností. Výrobce si může kvalitu dílů nechávat rychle ověřovat u zdravotníků, reflektuje obratem jejich komentáře, provádí nutné změny v designu a díly hned nechává vyrobit.

Celý článek o 3D tisku a jeho potenciálu si můžete přečíst zde.

Proč 3D technologie?

3D tisk snižuje náklady při náběhu výroby tradičními postupy včetně vstřikování. Zároveň:

  • často potřebujete rychle začít vyrábět a nemůžete čekat na výrobu formy,
  • chcete měnit design výrobků a forma se vám při nižších sériích nevyplatí,
  • složité díly jsou velmi nákladné nebo je obráběním a vstřikováním nevyrobíte.

Jak financovat 3D technologie?

Aktuálně se nabízí využití výzvy Technologie COVID-19, jejímž prostřednictvím lze financovat pořízení nových technologických zařízení a vybavení, která budou sloužit pro produkci materiálů, technologií a produktů z oblasti zdravotnických prostředků a prostředků osobní ochrany nebo likvidace infekčního odpadu pro přímý boj proti dalšímu šíření koronavirové infekce. Příjem žádostí startuje 27. dubna 2020. Více o výzvě najdete zde.

Využijte program podpory Inovace, který se zaměřuje na produktové, procesní, organizační a marketingové inovace. Způsobilými výdaji mohou být například stavby, technologie nebo software a data. Vyhlášení výzvy je plánováno na konec září 2020.

Dotaci na realizaci průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje bude možné získat díky výzvě programu Aplikace. Hlavními způsobilými výdaji jsou mzdové náklady a vyhlášení nové výzvy je plánováno na začátek září 2020.

Využít můžete také program podpory Potenciál, který umožňuje nákup výzkumného vybavení nutného pro založení či rozvoj centra průmyslového výzkumu. Vyhlášení výzvy v tomto programu je plánováno na září 2020.


Měli byste zájem získat dotaci? Zajímají Vás bližší informace? Neváhejte se obrátit na naše dotační experty, kteří Vám rádi poradí.

Odesílání...